Idec HW1B-M1F10-B Nonilluminated Push-Button Switch, Round, Black
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
00
quantity
Product details
Category
Fully assembled switches and pilot devices are IP65 rated and designed for washdown applications in pharmaceutical, food and beverage, and general process areas. Select from illuminated and non-illuminated pushbuttons, pilot devices, and selector switches. These IEC style devices feature tamperproof mounting and construction, modular stackable contact blocks with IP20 fingersafe screw terminals, and pure silver contacts with a self cleaning action. Safety and ease of use are evidenced by the simple mounting procedure. Mechanically keyed safety lever lock prevents contact separation in heavy vibration applications. Contact blocks are color coded and are internationally recognized. 22 mm industrial plastic bezel devices use slow-make, double break contacts for switching of heavier loads Tamperproof mounting and construction Slow make, double break, self cleaning 10 A contacts make a longer-lasting product 600 V/10 A contacts with a wide operating range from 5 mA at 3 V AC/DC to 10 A at 120 VAC.