AmScope SE305R-AZ-E Digital Forward-Mounted Binocular Stereo Microscope, WF10x and WF20x Eyepieces, 10X/20X/30X/60X Magnification, 1X and 3X Objectives, Upper and Lower Halogen Light Source, Arm Stand, 120V, Includes 0.3MP Camera and Software
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
19
quantity
Product details
Category
The AmScope SE305R-AZ-E digital stereo microscope has interchangeable pairs of 10x18mm and 20x10mmwidefield eyepieces, 1x and 3x objectives, upper and lower halogen lighting, two stage plates, and an arm stand. The 0.3MP camera has a CMOS color sensor, image capture and editing software, and USB 2.0 output to capture or display still or video images on a computer or projector. The forward-mounted binocular viewing head has an interpupillary range of 55 to 75mm and a 45-degree inclination to ease viewing for young users. The WF10x18mm and WF20x10mm eyepieces combine with the 1x and 3x objectives to provide 10x, 20x, 30x, and 60x magnification, and a longer working distance for inspecting large-scale specimens that require handling or repair. The optical glass lenses provide sharp images, and are fully coated to ensure high-resolution images. Dioptric adjustment accommodates individual eye-strength differences, and eye guards ensure comfortable viewing. A digital stereo microscope, sometimes called an inspection or dissection microscope, has low magnification and a long working distance that enables users to manipulate the object being inspected, and is used where image capture, detailed records, or documentation is required. The 0.3MP digital camera has a CMOS color sensor for displaying still microscopy images and streaming live videos to a computer or projector, and 40x magnification. The camera can be mounted in any 23mm eye tube. The camera includes image capture and editing software that provides still image and live video capture and editing capability, including measurement functions. The software supports JPG, TIF, GIF, PSD, WMF, and BMP file formats and is compatible with Windows XP, Vista, 7, 8 and 10. Camera drivers are compatible with Windows XP, Vista, 7, 8 and 10. The software includes Windows APIs for native C/C++, C#, DirectShow, Twain, and LabVIEW that enable custom application development. The camera has a USB 2.0 data port (cable included).The microscope has upper (episcopic) illumination that reflects light off the specimen for enhanced visibility of opaque specimens, and lower (diascopic) illumination that transmits light up through the specimen for enhanced visibility of translucent and transparent objects. The 10W halogen light source provides bright light in a concentrated path. Bilateral coarse focus eases use for left- and right-handed users. The stage has a frosted stage plate for use with lower (transmitted) lighting, and a reversible black and white stage plate that provides contrast with light- and dark-colored specimens when used with upper (reflected) lighting. Stage clips that secure the specimen during viewing. The microscope has a 2-1/8" (53mm) working distance. All metal construction is durable and stain-resistant. Microscope SpecificationsHeadForward-mounted binocularMagnification10x, 20x, 30x, 60xObjective power1x, 3xEyepieces (DIN, 30.5mm)WF10x18mm, WF20x10mmWorking distance2-1/8" (53mm)FocusBilateral coarseMicroscope standArm standStage plate (95mm)Frosted and reversible black/whiteIllumination typeUpper (reflected) and lower (transmitted)Light sourceHalogen, 10WPower120V, UL listedCamera SpecificationsResolution0.3MP (640 x 480 effective pixels)Image typeStill image and video display and captureCamera typeBrightfieldCamera sensorCMOS (color)Magnification40xReduction lensNoneMounting size23mmComputer connectionUSB 2.0File formatsJPG, TIF, GIF, PSD, WMF, BMPSoftware packageWindows XP, Vista, 7, 8 and 10Camera driver compatibilityWindows XP, Vista, 7, 8 and 10Microscopes are instruments used to enhance the resolution of an object or image. Types include compound, stereo, or digital. Compound microscopes use a compound optical system with an objective lens and an eyepiece. Stereo microscopes show object depth in a three-dimensional image. Digital microscopes are used to display an image on a monitor, rather than looking through a lens. Microscopes can have monocular (one), binocular (two), or trinocular (three) eyepieces, with varying magnification abilities. Magnification ability refers to the size of an image. Resolution, also known as resolvant power, refers to the clarity of the image. The interaction between field of view (FOV), numerical aperture (NA), and working distance (WD) determines resolution. Microscopes can control magnification through a fixed focus, or through a range of adjustments. They can also utilize LED, fluorescent, and mirror light sources to help control viewing capabilities. Microscopes are widely used in education, lab research, biology, metallurgy, engineering, chemistry, manufacturing, and in the medical, forensic science, and veterinary industries.United Scope manufactures microscopy equipment and accessories under the brand name AmScope. The company, founded in 1996, is headquartered in Irvine, CA.What's in the Box?AmScope SE305R-AZ-E stereo microscope with forward head and arm standWF10x18mm eyepieces, 30.5mm, one pairWF20x10mm eyepieces, 30.5mm, one pair1x objective3x objectiveBlack/white stage plate, 95mmFrosted stage plate, 95mm0.3MP digital camera (MD35)USB 2.0 cableSoftware CD(2) Eye guards(2) Stage clipsHalogen bulbFocusing wrenchDust coverPower cordInstructions
  • Interchangeable 1x and 3x objectives provide low magnification and longer focal length for inspecting large-scale specimens. Upper and lower illumination has 10W halogen light source to illuminate specimens